Dlouhosrstí (longhaired) potkani

Dlouhosrstí (longhaired) potkani

 

popis variety

 

Dlouhosrstí potkani se vyznačují delší odstávající srstí. Jejich chloupky jsou daleko jemnější než u ostatních typů osrstění. Někdy na nás působí dojmem vypelichanosti, ale jedná se pouze o optický klam. Miminka bývají při odběru menší než jejich sourozenci, do tří měsíců věku je s přehledem ve velikosti dohánějí. Existují dva druhy této variety.

 

 

dlouhosrstý velvetýn (longhaired velveteen)

- srst je dlouhá a vlnitá

- fousky jsou krátké jakoby opálené, sem tam mezi nimi trčí nějaký delší

 

dlouhosrstý saténový (longhaired satin)

- srst je dlouhá a rovná na pohled lesklá a velice jemná na dotek

- fousky jsou krátké jakoby opálené

 

stroupkatění

 

Převážně v období puberty dohází u této variety ke stroupkatění. Neznalí lidé to mylně označují za kožní svrab, ale není tomu tak, tudíž není třeba překapávat antiparazitikem. Stroupky sami časem vymizí. Případně lze použít šampón Lactaderm, kterým se srst ošetřuje obden. Podle mě však není třeba zvíře stresovat koupáním, pokud s ním člověk nemá v úmyslu jet třeba na výstavu.

 

povaha

 

LHčka jsou povahově opravdu skvělá. Jsou to skvělí domácí mazlíčci, neobjevují se u nich sklony k agresi či dominanci.

 

stravování

 

Dlouhosrstí potkani jsou poměrně nároční na stravu, ta musí být především výživná a kvalitní. Stravujeme hlavně kvalitní krmnou směsí, do které já přidávám lněné semínko. K ní podáváme i stejný díl zeleniny či ovoce. Lhčka hůře vstřebávají  bílkoviny, proto jogurty a jiné mléčné výrobky podáváme jen zřídka, za to salátek a zeleninku co nejvíce. Pro dobré osrstění je důležitý vitamín H, který nalezneme především v hovězím mase (nejvíce v játrech a ledvinkách) a drůběži, také ve vepřovém mase a žloutku, ale i v některé zelenině jako jsou brambory (podáváme pouze vařené), květák, brokolice, špenák, zelí, salát a rajčata, z ovoce je to jablko. Před časem mě veterinář doporučil biotinovou pastu pro kočky, která taktéž obsahuje vitamín H a potkanům velice šmakuje. Lze podávat i kvasnice, ale těm mým uličníkům moc nejedou, proto kupujeme lahůdkové kvasnice ze zdravé výživy.

 

Tato varieta je mnohem náročnější na chov, a proto si opravdu rozmyslete, zda jste schopni jim dopřát vše co potřebuji a starat se o ně, jak je třeba.